logo_pollub.png

Godło Polski

Dr inż.

WYDZIAŁ MECHANICZNY

Katedra Informatyzacji i Robotyzacji Produkcji

M 805

j.szabelski@pollub.pl

+48 81 538 4585

815384585

orcid-ico.svgclaritive_icon.pngscopus-ico.svgresearchgate-ico.svggooglescholar-ico.svg

O mnie

   W Politechnice Lubelskiej pracuję od 2006 roku, kiedy to obroniłem pracę magisterską na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn, specjalności: Informatyka w inżynierii produkcji. Od początku pracy na uczelni jestem związany z Instytutem Technologicznych Systemów Informacyjnych (Zakład Systemów Informacyjnych). Początkowo byłem asystentem, na krótko wykładowcą. W 2015 roku obroniłem rozprawę doktorską w dyscyplinie Inżynieria Produkcji nt.: "Badania wpływu obróbki cieplnej doczołowych połączeń klejowych na ich wytrzymałość statyczną" i zostałem zatrudniony na stanowisku adiunkta. Od 2016 zostałem przypisany do Zakładu Inżynierii Biomedycznej, w którym pracowałem również po przekształceniu Instytutu w Katedrę Informatyzacji i Robotyzacji Produkcji (2019 r). W 2023 r. przypisano mnie do Zakładu Robotyzacji i Technologii Montażu. 

   Moja praca naukowa i zainteresowania badawcze znajdują się w obszarze inżynierii produkcji, konkretnie połączeń klejowych (przygotowania powierzchni do klejenia, parametrów materiału adhezyjnego, cech gotowego połączenia i jego odporności na obciążenia, warunki eksploatacji, itd.) oraz inżynierii biomedycznej – cementów kostnych (m.in. wpływu zanieczyszczeń i zaburzeń w składzie na cechy wytrzymałościowe materiału). Jestem autorem kilkudziesięciu prac naukowych, recenzuję prace zgłaszane do kilku czasopism naukowych. Więcej na ten temat: zainteresowania, publikacje, recenzowanie.

   W zakresie dydaktyki, prowadziłem zajęcia w zasadzie na wszystkich kierunkach, które oferuje Wydział Mechaniczny Politechniki Lubelskiej. Tematyka zwykle pozostaje w obszarze zastosowań informatyki w inżynierii: produkcji, biomedycznej, mechanice i budowie maszyn (wspomaganie obróbki ubytkowej, podstawy programowania dla inżynierów, bazy danych itd.). Prowadziłem także zajęcia w języku angielskim dla studentów, gości w ramach programu Erasmus. Od kilku lat staram się sam aktywnie korzystać z możliwości, jakie daje program Erasmus+ nauczycielom akademickim, poprzez rokroczne wizyty w uczelniach zagranicznych z całego świata. Więcej na ten temat: tutaj.

   Jestem szczególnie aktywny w obszarze działalności organizacyjnej. Kilkukrotnie brałem udział w projektach realizowanych na wydziale i uczelni, współfinansowanych ze środków UE lub MEiN. Jestem zastępcą redaktora naczelnego czasopisma naukowego i członkiem Komitetów Organizacyjnych i Naukowych kilku konferencji (w tym międzynarodowych), a także członkiem kilku Towarzystw Naukowych. Od 2021 r pełnię funkcję Wydziałowego Społecznego Inspektora Pracy (Wydział Mechaniczny) w ramach Komisji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Zajmuję się także wymianą międzynarodową – jestem Koordynatorem Wydziałowym sieci CEEPUS: Research and Development of New Technologies for Innovative Services in Sustainable Logistics 4.0. Aktywność w obrębie macierzystego Wydziału Mechanicznego związana jest z byciem członkiem kilku komisji, m.in.: ds. dyplomowania czy rady programowej jednego z kierunków studiów, natomiast w zakresie uczelnianym – przede wszystkim z aktywnym członkostwem w Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej. Więcej na ten temat: tutaj.

   Od wielu lat zajmuję się też działalnością społeczną. Byłem inicjatorem, współzałożycielem i jestem prezesem Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy Politechnice Lubelskiej oraz organizatorem kilkunastu akcji poboru krwi na PL. Ponadto aktywnie działam w Lubelskim Oddziale Okręgowym PCK, będąc Członkiem Zarządu LOO PCK, sekretarzem Komisji ds. Odznaczeń i Wyróżnień, oraz Pełnomocnikiem Zarządu LOO PCK ds. honorowego krwiodawstwa. W zakresie krajowym zaś - Członkiem Krajowej Rady HDK PCK. Więcej na ten temat: tutaj.

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17